fbpx

#10YearsChallenge Şenköy ve İklim Değişikliği

Evet, Şenköy’e uzaktan baktığımızda son on yılda pek bir şey değişmedi. Ancak yaklaştığımızda bazı şeylerin değiştiğini net bir şekilde gözlemleyebiliyoruz. Mesela artık beyaz sursal lalesi hiç görmüyoruz. Çocukluğumuzun endemik türlerinde gözle görülür bir azalma var. Çıntar, yaban mersini, kedi gözü çiçeği…. Alakavak deresi artık gürül gürül akmıyor, suyu azaldı. Derede yaşayan çok az balık kaldı. Şenköy’de iklim değişikliğinden nasibini almaya başladı. Neyse ki köyümüzde hala sürdürülebilir doğal bir yaşam sürdüğümüz için henüz iklim değişikliğinin şimdilik pek farkında değiliz. Peki ya dünyadaki diğer yerler, şehirlerin hali… İşte dünyamızda son on yılda olan değişikliklerden bazıları;

Sularımız kuruyor. Geriye verimsiz topraklar kalıyor. Dünyamızın doğal güzellikleri gün geçtikçe yok oluyor.

Buzullar eriyor. Eridikçe sular yükselecek Miami, New York, Venedik gibi şehirler sular altında kalacak. Yıllardır buzulların içinde saklı olan bazı virüs ve bakteriler sağlığımızı tehdit edecek. Buzullarda yaşayan canlı türleri yok olacak.

Gezegenimizin nadir güzelliklerinden biri olan mercan resifleri hızla yok oluyor. Su altı yaşamı insanlığın yaptığı hatalardan dolayı tehlike altında.

Kimisi iklim değişikliğini durdurmak için hayatını adarken, kimileri ormanları yok etmeye devam ediyor. Gezegenimizin akciğerleri yok yavaş yavaş tükeniyor. Endemik türde bitkiler ve hayvanların yaşam alanları yok oluyor.

Şenköy’den sevgiler

iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği

Evet, Şenköy’e uzaktan baktığımızda son on yılda pek bir şey değişmedi. Ancak yaklaştığımızda bazı şeylerin değiştiğini net bir şekilde gözlemleyebiliyoruz. Mesela artık beyaz sursal lalesi hiç görmüyoruz. Çocukluğumuzun endemik türlerinde gözle görülür bir azalma var. Çıntar, yaban mersini, kedi gözü çiçeği…. Alakavak deresi artık gürül gürül akmıyor, suyu azaldı. Derede yaşayan çok az balık kaldı. Şenköy’de iklim değişikliğinden nasibini almaya başladı. Neyse ki köyümüzde hala sürdürülebilir doğal bir yaşam sürdüğümüz için henüz iklim değişikliğinin şimdilik pek farkında değiliz. Peki ya dünyadaki diğer yerler, şehirlerin hali… İşte dünyamızda son on yılda olan değişikliklerden bazıları; Peki ya dünyadaki diğer yerler, şehirlerin hali… İşte dünyamızda son on yılda olan değişikliklerden bazıları;

Shopping Cart