fbpx

Gerçek Güç İnsanlara Aittir!

Geçtiğimiz günlerde medyada sıkça yer alan 15 yaşındaki İsveç’li Greta Thunberg’ı hepiniz duymuşsunuzdur. Duymayanlar için; Greta Thunberg ülkesinin iklim değişikliği konusuna yeterli ciddiyeti göstermediklerini düşünüyor. Ve buna tepki olarak her Cuma okulu kırarak, Stockholm’deki tarihi parlamento binasının önünde oturarak eylem yapıyor.

İsveç’teki seçim dönemine kadar, sadece cuma günleri okula gitmeme kararı alan gencin eylemleri, kısa sürede tüm dünyada yankı uyandırdı. Hal böyle olunca, Birleşmiş Milletler, Thunberg’in eylemlerine karşılık, onu Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenen İklim Zirvesi’ne konuşmacı olarak davet etti. Thunberg bu daveti kabul etti ve iklim değişikliğinden sorumlu olması gereken tüm kurumlara içindekileri döktü. Bizim de çok etkilendiğimiz bu anlamlı konuşmayı aşağıda okuyabilirsiniz.

“Adım Greta Thunberg. 15 yaşındayım, İsveç’ten geliyorum. Burada iklim adaleti için konuşuyorum. Birçok insan İsveç’in sadece küçük bir ülke olduğunu ve ne yapacağımızın önemli olmayacağını söylüyor. Ancak fark yaratmak için hiç bir zaman küçük olmadığımızı öğrendim.

Eğer bir kaç çocuk sadece okula gitmeyerek dünyanın dört bir yanında manşetlere çıkabiliyorsa, gerçekten istersek birlikte neler yapabileceğimizi hayal edin. Bunu yapabilmek için ne kadar rahatsız edici olursa olsun, açık konuşmak zorundayız. Siz sadece hiç bitmeyen yeşil ekonomik büyümeyi konuşuyorsunuz, çünkü popüler olmaktan korkuyorsunuz. Yapılması mantıklı olan tek şey imdat frenini çekmek iken siz sadece, bizi bu hale getiren aynı kötü fikirlerle ilerlemekten söz ediyorsunuz. Biz çocuklara bıraktığınız şeyin böyle bir yük olduğunu itiraf edebilecek kadar bile olgun değilsiniz. Popüler olmak benim umurumda değil. İklim adaleti ve yaşayan bir gezegen benim umurumda.”

“Oldukça az sayıda insan, muazzam miktarda para kazanma fırsatlarını kaybetmesin diye medeniyetimiz feda ediliyor. Benimki gibi ülkelerde yaşayan zengin insanlar, lüks içerisinde yaşayabilsin diye biyosferimiz feda ediliyor. Birkaç kişinin lüksünü ödeyen şey bir çok insanın acısıdır.

“2078 yılında 75. yaş günümü kutlayacağım. Çocuklarım olursa belki o günü benle geçirecekler, belki bana sizi soracaklar, belki haretekete geçmek için hala vakit varken neden hiçbir şey yapmadığınızı soracaklar. Çocuklarınızı herşeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz, ama böyle olmasına rağmen onların gözleri önünde geleceklerini çalıyorsunuz.”

“Politik olarak neyin mümkün olduğunu konuşmak yerine, yapılması gerekenlere odaklanmadığınız sürece umut yok. Bir krizi ‘kriz’ olarak ele almadığımız sürece çözemeyiz. Fosil yakıtları yerin altında bırakmamız, dürüstlüğe odaklanmamız gerekiyor. Mevcut sistemin içinde çözümlerin bulunması imkansız, belki de sistemin kendisini değiştirmemiz gerekiyor. Buraya umursasınlar diye dünya liderlerine yalvarmaya gelmedik. Bizi geçmişte görmezden geldiniz ve yine görmezden geleceksiniz.

Bahanelerimiz tükendi ve zamanımız da tükeniyor. Buraya hoşunuza gitse de gitmese de değişimin geleceğini haber vermeye geldik. Gerçek güç insanlara aittir.”

Greta Thunberg  

iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği iklim değişikliği

Shopping Cart