fbpx
Beyni güçlendiren 7 süper besin

Beyni Güçlendiren 7 Süper Besin

 

Yaşam tarzınız ne kadar sağlıklıysa o kadar sağlıklı bir beyine sahipsinizdir. Ne yediğiniz ve içtiğiniz, ne kadar egzersiz yaptığınız ve ne kadar iyi uyuduğunuz beyin sağlığı için kritik bir öneme sahiptir. 

Sağlıklı bir beyin için öncelikle bol bol su içmeliyiz. Çünkü susuz kaldığınızda bundan kötü etkilenen ilk organlardan biri beyindir. Düzenli egzersiz ile uykunuzu ve stres yönetiminizi de düzenleyebilir daha sağlıklı bir bedene dolayısıyla beyine sahip olabilirsiniz.  Atatürk’ün de dediği gibi ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’’

Beyin sağlığını korumak, sinir hücrelerinizi ve hafızanızı güçlendirmek, dikkat eksikliğinin önüne geçmek için evinizden eksik etmemeniz gereken 7 süper besini aşağıda sizler için derledik. İyi okumalar dileriz. 

BALIK

Beyninizin ortalama %60’ı yağdan oluşur ve bu yağın yarısı omega-3 yağ asitlerinden oluşur. Beyniniz sinir hücresi oluşturmak için en çok omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Yağlı bir balıkta oldukça fazla bulunan omega-3 yağ asitleri öğrenme ve hafıza için de çok gereklidir.

BROKOLİ

Brokoli, antioksidanlar başta olmak üzere bir çok güçlü bitki bileşikleri ile doludur. Bir fincan az pişmiş brokolide önerilen günlük alımın %100’ünden fazla K vitamini bulunmaktadır. Yaşlı yetişkinlerde yapılan bilimsel çalışmalarda yüksek K vitamini alınımı iyi hafıza ve bilişsel durumla bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca brokolide güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar bileşikler fazlasıyla bulunmaktadır.

ÇİKOLATA

Bitter çikolata ve kakao tozu beynini geliştiren ve güçlendiren flavonoidler, kafein ve antioksidanlar başta olmak üzere bir çok yararlı bileşikten oluşur. Flavonoidler beyin sağlığı için çok önemlidir. Hafıza ve öğrenme yetisini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca bitter çikolata meşru bir mutluluk nedenidir. Ancak bunu içindeki bileşiklerden mi yoksa lezzetli tadın insanı mutlu etmesinden mi kaynaklandığı hala net değil:)

ZERDEÇAL

Zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkumin çok güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuar maddedir. Alzheimer hastalarında hafızayı geliştirmelerine yardımcı olur. Ruh halini iyileştiren dopamin ve serotonin salgılanmasını artırarak depresyon ve anksiyeteyi engellemeye yardımcı olur. Yeni beyin hücrelerinin büyümesi için gerekli hormonların salgılanmasını destekler.

KAHVE

Kahvede bulunan kafein ve antioksidanlar beyin sağlığınızı desteklemeye yardımcı olur. Kafein, sizi uykulu hissettiren adenosin maddesini bloke ederek sizi uyanık tutar. Sizi dopamin gibi iyi hissettiren nörotransmitter maddelerin salgılanmasını sağlar. Kısa vadede konsantrasyonunuzu artırır. Uzun vadede ise Parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik hastalık riskinin azalmasına yardımcı olur.

YUMURTA

Yumurtalar, B6 ve B12 vitaminleri, folat ve kolin başta olmak üzere beyin sağlığına gerekli bir çok besin için iyi bir kaynaktır. Kolin vücudunuzun ruh halini ve hafızayı düzenlemeye yardımcı olan bir çeşit mikro besindir ve yumurtanın sarısında oldukça yoğun bulunur. B6 ve B12 vitaminleri eksikliği ise depresyonla ilişkilendirilmiştir.

ZEYTİNYAĞI

Yapılan araştırmalara göre zeytinyağında bulunan oleocanthal fenolünün Alzheimer hastalığını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Zeytinyağının beyin iltihabını azalttığı ve otofaji olarak bilinen hücresel temizleme sürecini aktive ettiği bulunmuştur. Akdeniz beslenme tarzı ile yaşayan insanların depresyona girme ihtimali daha düşüktür. Kaliteli ve iyi bir zeytinyağı sizi mutlu eder:)

%100 Milas Memecik zeytininden elde edilmiş yüksek polifenollü zeytinyağımızı deneyimlemek için online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kişisel sağlık yolculuğunuzda sizi desteklemek bizim için mutluluktur.

Şenköy’den sevgiler

 

Shopping Cart