Evde Çizik Zeytin Yapımı

Şenköy’de zeytinler olgunlaşıyor. Artık tam da evde çizik zeytin yapma zamanı!

Kırma yeşil zeytin tarifimizi deneyenler; Zeytinleriniz sofralarınızı şenlendirmeye başladı mı? 🙂

Çizik zeytini buz dolabında, kırma zeytine göre daha uzun süre saklayabilirsiniz. Biz bir zeytine en fazla 2 çizik atıyoruz. Ne kadar çizik atılırsa, zeytinler o kadar kısa sürede sofraya hazır olur. Biz, hafif pembeleşmiş zeytinleri de aynı yöntemle kuruyoruz ve gerçekten tadı bir ayrı oluyor, denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

İşte bizim geleneksel çizik zeytin yapım tarifimiz;

Malzemeler;

1 kg yeşil veya hafif pembeleşmiş zeytin

1 lt içme suyu

10 adet asma yaprağı

Cam kavanoz

Salamura suyu için (İleriki günlerde kullanılacak);

1 litre içme suyu

2 yemek kaşığı kaya tuzu

1 tatlı kaşığı limon tuzu

Zeytinleri kötü, kurtlu olanlarını ayıklayıp su ile iyice yıkıyoruz. Bıçak yardımıyla zeytinin iki yerinden çekirdeğine değmeyecek şekilde çiziyor ve zeytinlerin kararmaması için hemen su dolu kavanoza atıyoruz. Kavanoz dolunca ağzını sıkıca kapatıp güneş almayan bir yerde saklıyoruz. Zeytinler olgunlaşana kadar haftada 2-3 defa bu suyu değiştiriyoruz. Tadı istediğimiz kıvama gelen zeytinlerin suyunu döküp yerine hazırladığımız salamura suyunu ekliyoruz ve üzerini asma yaprakları ile kapatıyoruz. Asma yaprağı bileşimindeki tein maddesi sayesinde zeytinlerimizin yumuşamasını engelleyecektir. Ortalama 1 hafta sonra zeytinleriniz yenmeye hazır olacaktır. Biz bu işlemden sonra zeytinlerimizin daha uzun dayanması için bizim favori saklama yöntemimiz olan limon dilimleri eklenmiş zeytinyağı içinde saklıyoruz.

Şenköy’den sevgiler

 

evde çizik zeytin evde çizik zeytin evde çizik zeytin evde çizik zeytin

Zeytinleri kötü, kurtlu olanlarını ayıklayıp su ile iyice yıkıyoruz. Bıçak yardımıyla zeytinin iki yerinden çekirdeğine değmeyecek şekilde çiziyor ve su dolu kavanoza atıyoruz. Kavanoz dolunca ağzını sıkıca kapatıp güneş almayan bir yerde saklıyoruz. Zeytinler olgunlaşana kadar haftada 2-3 defa suyunu değiştiriyoruz. Tadı istediğimiz kıvama gelen zeytinlerin suyunu döküp yerine hazırladığımız salamura suyunu ekliyoruz. Ortalama 1 hafta sonra zeytinleriniz tlu olanlarını ayıklayıp su ile iyice yıkıyoruz. Bıçak yardımıyla zeytinin iki yerinden çekirdeğine değmeyecek şekilde çiziyor ve su dolu kavanoza atıyoruz. Kavanoz dolunca ağzını sıkıca kapatıp güneş almayan bir yerde saklıyoruz. Zeytinler olgunlaşana kadar haftada 2-3. yardımıyla zeytinin iki yerinden çekirdeğine değmeyecek şekilde çiziyor ve su dolu kavanoza atıyoruz. Kavanoz dolunca ağzını sık

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin