Evde Siyah Zeytin Yapımı

Bugün sizlerden gelen ve genellikle birçok kişinin merak ettiği  ‘’Evde siyah zeytin nasıl yapılır?’’ sorusunun cevabını sizlere babaannemin yöntemine göre anlatacağız.

Evde kendiniz için zeytin yapmak, sizi mutlu etmesinin yanında, aileniz için daha sağlıklı, hijyenik ve faydalı olacaktır. Belki de bu yöntem sayesinde zeytinin gerçek lezzetini keşfedeceksiniz ve kendi tarifinizi kendi damak tadınıza göre oluşturacaksınız 🙂

Şimdi daha önce yaptığımız kırma ve çizik zeytinlerin yanına siyah zeytin kavanozlarımızı koymanın zamanı geldi. Siyah zeytinin yapımı daha kolay ancak olgunlaşma süresi daha uzundur.

Şenköy’de yüzyıllardır aşağıdaki tarif ile siyah zeytin kurulur ve bu zeytinler her öğünümüzü şenlendirir.

Malzemeler;

1 kg kararmış olgun zeytin,

3 yemek kaşığı kaya tuzu,

1 tatlı kaşığı limon tuzu,

1 lt içme suyu

Cam kavanoz

Zeytinlerimizin kötü ve kurtlu olanlarını ayıklayıp su ile iyice yıkıyoruz. Kavanoza su ekleyerek tuzları çözebildiğimiz kadar çözüyoruz ve içine zeytinleri dolduruyoruz. Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp güneş almayan bir yerde saklıyoruz. 2 günde bir kavanozun kapağını açıp gaz çıkışı sağladıktan sonra sallayarak zeytinlerin hareket etmesini sağlıyoruz. Zeytinleriniz ortalama 2-3 ay içinde hazır olacaktır. Olgunlaşan zeytinlerinizi ister salamura suyunda (tarifi çizik zeytininki ile aynıdır) isterseniz limon dilimleri eklenmiş zeytinyağı içinde saklayabilirsiniz. Bilen bilir bizim favori saklama yöntemimiz budur.

Şenköy’den sevgiler

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin