Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Kullanmanın 5 Mucizevi Etkisi

Son yıllarda yüksek polifenollü zeytinyağı, sağlığımıza olan etkileri yüzünden bilim insanlarının dikkatini fazlasıyla çekmiştir. Polifenoller genel olarak bir çok doğal gıda ürününde bulunan antioksidan özelliklere sahip yararlı kimyasal bileşiklerdir. Polifenoller ayrıca diyet takviyeleri ve reçeteli ilaç olarak da alınabilir. 

Bitkiler polifenolleri kendini zararlı yapılardan korumak için üretir. Nar, üzüm, portakal, çikolata, şarap ve zeytinyağı yüksek miktarda polifenol içeren gıdalardan bazılarıdır. Bugün sizlere yüksek polifenollü zeytinyağı tüketmenin vücudumuza beş mucizevi etkisinden bahsedeceğiz. 

1- Polifenoller vücudunuza girdiğinde antioksidan olarak davranır.

Zeytinyağındaki polifenoller antioksidan görevini alır ve vücuttaki zararlı serbest radikalleri kendine bağlayarak işe yaramaz hale getirir. Antioksidanlar, başta bağışıklık sistemimiz olmak üzere tüm sistemlerimizi iyileştirir, cilt ve saç sağlığımıza katkı sağlar. Antioksidanlar hücre hasarlarını onarır ve yeni hücre oluşumunu destekler. 

2- Kolesterolü düşürür.

Polifenoller, sağlıklı kolesterol dengemizi korumamıza yardımcı olur. Vücudumuzda iyi ve kötü olmak üzere iki farklı kolesterol vardır. Kötü kolesterol seviyesi gereksiz bir şekilde yükseldiğinde kalp ve damar hastalıkları riski artar. Yüksek polifenollü zeytinyağı düzenli olarak kullanmanız kolesterol seviyenizi güvenli sınırlar içinde tutmanıza yardımcı olacaktır. 

3- İnflammasyon etki ile iltihapla mücadele eder.

Yüksek polifenollü zeytinyağı vücuttaki kas hasarını ve iltihaplanmaya neden olan zararlı kimyasal seviyesini düzenlenmesine yardımcı olur. İltihaplanmaya neden olan bu kimyasallar, kardiyovasküler problemler de dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı savaşmamıza destek olur. Bu bağlamda, polifenoller kanser gibi diğer ciddi hastalıklara karşı sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.

4- Alzheimer hastalığına neden olan hafıza kaybı ve bilişsel düşüşü önler. 

Yapılan araştırmalarda soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağının hafızayı ve öğrenme becerisini koruduğu, Alzheimer hastalığının oluşma riskini azalttığı açıklanmıştır. Bu konuda göze çarpan en önemli sonuç yüksek polifenollü zeytinyağının sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan sinapsın bütünlüğünü koruduğudur.

5– Yüksek polifenollü zeytinyağı, sağlıklı tekli doymamış yağlardan oldukça fazla içermektedir. 

Zeytinyağı yaklaşık %14’ü doymuş yağ ve %11’i omega-6 ve omega-3 yağ asitleri içerir. Zeytinyağının baskın yağ asidi olan ve %73’ünü oluşturan oleik asit, tekli doymamış sağlıklı bir yağ çeşididir. Ayrıca tekli doymamış yağlar yüksek ısıya karşı oldukça dirençlidir. Bu da zeytinyağını sıcak yemeklerde kullanmak için harika bir seçim haline getirir. Hangi zeytinyağını kullanmanız konusunda kafanız karışıksa ‘Zeytinyağı ve Kullanım Önerileri İle İlgili Kapsamlı Bir Kılavuz’’ yazımızı okuyabilirsiniz. 

Şenköy’den sevgiler 🙂

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin