Zeytinyağı Kokteyl Gurmeliği

Bu aralar kokteyl gurmeliğinde sınıf atlamak istiyorsanız çözüm çok kolay; Zeytinyağı.

Biliyoruz ilk başta kulağa alışıldık gelmeyebilir ancak doğru kokteyllerde zeytinyağı kokteylinize leziz aromalar katmanın dışında, -eğer işlenmiş vb değil de Metebey Organic Extra Virgin Olive Oil gibi gerçek olan zeytinyağını kullanıyorsanız elbet-, çok havalı görülmesini sağlayacaktır.

Yağ suya karışmaz bilirsiniz, ama zeytinyağı alkolle çok güzel karışır.

Hem kimyası, hem aroması bakımından zeytinyağlı alkol karışımları geç keşfedilmiş birer hazinedirler. Sağlığınıza olan yararı da cabası.

Zeytinyağı, kokteyllerde çok değişik etkiler meydana getirme potansiyeline sahip; meyvemsi ve biberimsi bir tat da verebilir, içeceğin dokusunu da tamamen değiştirebilir. 

Zeytinyağlı ferah bir kokteyl: Sakız Adası Devası

New York’ta lüks bir restoranın şarap direktörü olan Kamal Kouiri’nin aklına bu fikir bir Yunanistan ziyaretinde gelmiş, Chios yemek kültürünün zeytinyağı ve limon ile oldukça samimi olduğunu gören Kouiri, Biberiye ile demlenmiş zeytinyağı ve limon suyunu Chios Remedy (Sakız Adası Devası) kokteyline dönüştürmüş.

Zeytinyağı ve limon suyuna bir miktar Mastika (sakız likörü), bir miktar da Cointreau (portakal aromalı bir tür likör) eklemiş. İçkiye beyaz doku kazandırmak için de yumurta beyazı ile karıştırmış ve Sakız Adası Devası’nı ortaya koymuş.

Sonuç; hafif, otsu notalar içeren ferahlatıcı bir kokteyl. New York Daily News’ten Gina Pace 2013 tarihli haberinde lezzet arttırıcılar arasında demirbaş olan zeytinyağı ile yapılan kokteyllerin, New York barlarında satılmaya başlandığını yazmış.

“Bu kokteyller macera sunuyor.”

“Birkaç yıl önce insanların birlikte düşünemediği kokteyller şimdi ayrı ayrı düşünülemiyor. Aslında zeytin ve içkilerin münasebeti çok öncelere dayanıyor. Bu kokteyller macera sunuyor” diyor Altamarea Restoran Grubu Bar Operasyonları Şefi Eben Freeman.

Dirty Martini desek?

Ancak aradığınız Dirty Martini’den daha sofistike birşeyler ise bu kokteylleri yapan barlara uğrayın deriz.

Şenköy’den sevgiler

Bizi sosyal medyadan takip ederseniz çok seviniriz:)
instagram.com/metebeymilas

facebook.com/metebeymilas

twitter.com/metebeymilas

zeytinyağı içmek, zeytinyağı içmek zeytinyağı içmek, zeytinyağı içmek

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *