Evde Kırma Yeşil Zeytin Yapımı

Evde kırma yeşil zeytin kurmanın tam zamanı! İster kırma olsun, ister çizik. Yeşil zeytinin bizdeki yeri gerçekten ayrı. Biz Şenköy’de, zeytinleri toplayıp kurmaya başladık bile. Yeşil kırma zeytin, sezonda yaptığımız ilk zeytindir. Zeytinler daha da olgunlaşınca çizik zeytin ve en son siyah zeytinler yapılır. Sizlerden gelen yoğun soru yağmuru nedeniyle babaannemin zeytin yapımı sırlarını sizinle de paylaşmaya karar verdik:) Hadi bu sene hep birlikte kendi kurduğumuz en değerli ve güvenilir zeytinleri yiyelim.

İşte babaannemin kırma yeşil zeytin tarifi;

Malzemeler;

  • 1 kg sert olgunlaşmamış yeşil zeytin
  • 1 lt içme suyu
  • Cam kavanoz

Öncelikle zeytinlerin kötü olanlarını ayıklıyoruz ve sağlamları su ile temizliyoruz.
Taş ile zeytinleri, çekirdeklerini kırmadan tek tek kırıp su dolu kavanoza atıyoruz. Kavanoz dolduğunda, ağzını sıkıca kapatıp ışık almayan bir yere alıyoruz. Ortalama 15 gün boyunca her gün zeytinin suyunu değiştiriyoruz. Zeytinler acısını atıp olgunlaşmaya başlayınca yiyeceğimiz kadarını kavanozdan çıkarıyoruz. Bir kaseye aldığımız bu kıymetlimiz kırma yeşil zeytinlerin üzerine Metebey organik sızma zeytinyağı, limon dilimi, kırmızı pul biber ve Şenköy dağlarından topladığımız kekiklerden ekleyip, sıcak sac ekmeğini bana bana afiyetle yiyoruz:)

Zeytinlerin daha çok dayanması için suyuna 1 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyebilirsiniz. Veya ağzına kadar zeytinyağı dolu bir kavanozda, limon dilimleri ekleyerek de uzun süre saklayabilirsiniz. Ki bu son yöntem bizim ailecenek favorimizdir.

En kısa sürede çizik yeşil zeytin ve siyah zeytin yapımını da sizinle paylaşacağız.

Şenköy’den sevgiler 🙂

En kısa sürede çizik yeşil zeytin ve siyah zeytin yapımını da sizinle paylaşacağız. Sevgiyle kalın.Zeytinlerin daha çok dayanması için suyuna 1 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyebilirsiniz. Veya ağzına kadar zeytinyağı dolu bir kavanozda, limon dilimleri ekleyerek de uzun süre saklayabilirsiniz. Ki bu son yöntem bizim ailecenek favorimizdir.

metebey, zeytinyağı, kırma yeşil zeytin, kırma yeşil zeytin yapımı, kırma yeşil zeytin yapım tarifi, organik zeytinyağı, memecik zeytini, milas, sızma zeytinyağı, butik üretim zeytinyağı, milas

izlerden gelen yoğun soru yağmuru nedeniyle babaannemin kırma yeşil zeytin yapımı sırlarını sizinle paylaşmaya karar verdik:)

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin