fbpx

Evde Kırma Yeşil Zeytin Yapımı

Evde kırma yeşil zeytin kurmanın tam zamanı! İster kırma olsun, ister çizik. Yeşil zeytinin bizdeki yeri gerçekten ayrı. Biz Şenköy’de, zeytinleri toplayıp kurmaya başladık bile. Yeşil kırma zeytin, sezonda yaptığımız ilk zeytindir. Zeytinler daha da olgunlaşınca çizik zeytin ve en son siyah zeytinler yapılır. Sizlerden gelen yoğun soru yağmuru nedeniyle babaannemin zeytin yapımı sırlarını sizinle de paylaşmaya karar verdik:) Hadi bu sene hep birlikte kendi kurduğumuz en değerli ve güvenilir zeytinleri yiyelim.

İşte babaannemin kırma yeşil zeytin tarifi;

Malzemeler;

  • Sert olgunlaşmamış yeşil zeytin
  • İçme suyu veya dinlendirilmiş çeşme suyu
  • Cam kavanoz
  • Taze asma yaprağı
  • Kaya tuzu

Öncelikle zeytinlerin kötü olanlarını ayıklıyoruz ve sağlamları su ile yıkıyoruz.
Taş veya maden suyu şişesinin altı ile zeytinleri, çekirdeklerini kırmadan tek tek kırıp içinde su olan kavanoza atıyoruz. Tüm zeytinlerin suyun içinde olduğuna emin olmalıyız. Kavanoz dolduğunda, ağzını sıkıca kapatıp ışık almayan bir yere alıyoruz. Ortalama 15 gün boyunca her gün zeytinin suyunu değiştiriyoruz. Zeytinin cinsine göre bu süre 10-20 gün arasında değişebilir. Zeytinler acısını atıp olgunlaşmaya başlayınca 40 gr kaya tuzu ve 1 litre içme suyu oranına göre hazırladığımız salamura suyunu zeytinlerimize ekliyoruz. Üzerini taze asma yaprakları ile kapatarak ısı ve ışıktan uzak bir yerde saklıyoruz. 1 hafta içinde hazır olan zeytinlerimizin yiyeceğimiz kadarını kavanozdan çıkarıyoruz. Bir kaseye aldığımız bu kıymetlimiz kırma yeşil zeytinlerin üzerine Metebey zeytinyağı, limon dilimi, kırmızı pul biber ve Şenköy dağlarından topladığımız kekiklerden ekleyip, sıcak sac ekmeğini bana bana afiyetle yiyoruz:)

Zeytinlerinizi ağzına kadar zeytinyağı dolu bir kavanozda, limon dilimlerini de ekleyerek uzun süre saklayabilirsiniz. Ki bu yöntem bizim ailecenek favorimizdir.

Çizik yeşil zeytin ve siyah zeytin yapımı yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Şenköy’den sevgiler 🙂

n kırma yeşil zeytin yapımı sırlarını sizinle paylaşmaya karar verdik:)

Shopping Cart