fbpx

Evde Siyah Zeytin Yapımı

Bugün sizlerden gelen ve genellikle birçok kişinin merak ettiği  ‘’Evde siyah zeytin nasıl yapılır?’’ sorusunun cevabını sizlere babaannemin yöntemine göre anlatacağız.

Evde kendiniz için zeytin yapmak, sizi mutlu etmesinin yanında, aileniz için daha sağlıklı, hijyenik ve faydalı olacaktır. Belki de bu yöntem sayesinde zeytinin gerçek lezzetini keşfedeceksiniz ve kendi tarifinizi kendi damak tadınıza göre oluşturacaksınız 🙂

Şimdi daha önce yaptığımız kırma ve çizik zeytinlerin yanına siyah zeytin kavanozlarımızı koymanın zamanı geldi. Siyah zeytinin yapımı daha kolay ancak olgunlaşma süresi daha uzundur.

Şenköy’de yüzyıllardır aşağıdaki tarif ile siyah zeytin kurulur ve bu zeytinler her öğünümüzü şenlendirir.

Malzemeler;

  • Olgun siyah zeytin
  • Kaya tuzu
  • Cam kavanoz

Zeytinlerimizin kötü ve kurtlu olanlarını ayıklayıp su ile iyice yıkayıp kurutuyoruz. Kavanozu 1 kg zeytine 100 gr kaya tuzu olacak şekilde doldurun. Gaz çıkışı olacağı için ağzına kadar doldurmayın, mutlaka boşluk bırakın.  Kavanozun ağzını sıkıca kapatıp güneş almayan bir yerde saklıyoruz. 2 günde bir kavanozun kapağını açıp gaz çıkışı sağladıktan sonra sallayarak zeytinlerin hareket etmesini sağlıyoruz. Zeytinleriniz ortalama 2-3 ay içinde hazır olacaktır. 

Hazır olan zeytinlerimizin yiyeceğimiz kadarını kavanozdan çıkarıyoruz. Bir kaseye aldığımız bu kıymetlimiz siyah zeytinlerin üzerine Metebey zeytinyağı, limon dilimi, kırmızı pul biber ve Şenköy dağlarından topladığımız kekiklerden ekleyip, sıcak sac ekmeğini bana bana afiyetle yiyoruz:)

Şenköy’den sevgiler

Shopping Cart