fbpx

KEKİK SUYU

Ballıbabagiller familyasından olan kekik, kendine özgü kokusuyla yüzyıllardır insanoğlunun en çok başvurduğu şifa kaynaklarından biri olmuştur. Bilindiği kadarıyla yüzden fazla türü vardır. Güneşi ve sıcağı çok sevdiği için toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. 

Kokusu ve lezzeti bir yana, kekik bitkisinin antioksidan seviyesi çok yüksektir. Kekik bitkisinin bu güçlü özelliğinden yararlanabilmek için doğal damıtma yöntemi ile özünü çıkardık ve sizler için şişeye sakladık.  

Besin değeri çok yüksek olan kekik bitkisi; potasyum, magnezyum, demir, selenyum ve kalsiyum, beta-karotan, folik asit ve B kompleks vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda C, A, K ve E vitamini içerir. 

Kekik Suyu Nasıl Kullanılır

Kekik bitkisi yoğun bir aromaya sahiptir bu yüzden suyunun tadı acı ve güçlüdür. Boğazınızı yakabilir, içmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden %50 oranında su ile seyrelterek içebilirsiniz. Veya içine bal gibi bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. 

Kekik suyu kuvvetli bir özüt olduğu için yüksek miktarlarda tüketilmesi uygun değildir. Günde yarım çay bardağından fazla içilmemelidir. Hamileler kekik suyu içmesi önerilmemektedir. Hastaysanız ve ilaç niyetine kullanılacaksa mutlaka bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. 

Kekik Suyunun Yararları Nelerdir 

Kekik bitkisi düzenli kullanımda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek başta sindirim sistemi sorunları olmak üzere kanser, kalp hastalıkları ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı sizi korur. Adet sancıları için de kullanılabilen kekik suyu, sağlıklı bir adet döngüsü geçirmenize yardımcı olur. Bağırsakları zararlı bakteri ve mikroplardan arındırır. Ciğerleri temizler, öksürüğü keser ve balgam söktürür. Ayrıca kekik suyu saça faydaları yanında cilt sağlığımıza olan faydası da bilinmektedir. 

Aşırı tüketimde veya alerjik bir durumda kekik suyunun zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvuruuz. 

Kekik Suyu Nasıl Yapılır 

Şenköy’ün dağlarından topladığımız yabani kekikleri geleneksel yöntem ile damıtıyoruz. Bunun için odun ateşinde büyük kazanlar yakıyor ve yağmur sularıyla kekiklerimizi kaynatıyoruz. Kekiklerin özünü geleneksel doğal damıtma yöntemi ile çıkartıyoruz. Tadı ve aroması dengeli ve kuvvetli olan bu kekik suyumuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kişisel sağlık yolculuğunuzda sizi desteklemek bizim için mutluluktur. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olarak diğer ürünlerimiz için online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Şenköy’den sevgiler 

Shopping Cart