• Memecik zeytinyağı,

  Antioksidan özelliği en yüksek olan zeytinyağı çeşitlerindendir. Yüksek polifenol seviyesi boğazda acılık yaratır. 

  Yoğun meyvemsi tat ile gelen bu yanma hissi size unutamayacağınız bir zeytinyağı deneyimi yaşatır.

   

  Zeytinyağını Tanı
  Metebey Memecik Zeytinyağı

Memecik Zeytini

Bir Güney Ege Efsanesi...

 • Memecik Zeytini

  Memecik Zeytini

  Memecik zeytini, asimetrik oval yapısı ve meyve ucundaki hafif bükümü ile kolayca ayırt edilebilir.
 Zeytinin olgunluğuna göre rengi, sarımsı - yeşil tonları arasında dolanır. Olgun hali ise koyu vişne - siyah renktedir. 
Memecik zeytini irice ve ufak çekirdeklidir. Olgun meyvesi orta sertliktedir. Meyvesi yağlık ve sofralık olarak değerlendirilebilir. Taşarası, Aşıyeli, Tekir, Gülümbe, Şehir, Yağlık olarak da bilinir.
 • Zeytin Ağacı

  Zeytin Ağacı

  Memecik, cins olarak güçlü bir gövdeye sahiptir. Dalları toplu yuvarlak taç şeklindedir. Gri-yeşil yapraklar, güneşte gümüşi bir parıltı yayar. Çiçeklenme dönemi Nisan sonu başlar. Mayıs sonu ve Haziran başı ilk meyveler belirir. Kasım ayının ortalarında meyveler olgunlaşmaya başlar. Memecik cinsi, değişken doğa koşullarına, kuraklık ve soğuğa karşı dirençlidir.

 • Memecik Zeytinyağı

  Memecik Zeytinyağı

  Memecik zeytinyağı koyu yeşilimsi sarı renkte, orta-yoğun meyvemsi tatta, turunç, portakal, badem ve defne aromalarının eşlik ettiği zengin duyusal özelliklere sahiptir. Yoğun antioksidan bileşenler genizde keskin olmayan, hafif yanma hissi uyandırır. Memecik’in damağı yormayan hafif bir acısı vardır. Memecik zeytini α-tokoferol (E Vitamini) ve fenoller açısından oldukça zengindir. Anti-oksidan ve besleyici özellikleri nedeniyle insan sağlığı açısından çok değerlidir.
 • Memecik’in Anavatan Toprağı

  Memecik’in Anavatan Toprağı

  Memecik’in en sevdiği iklim koşulları Milas’ın hava ve toprak yapısında gizlidir. Bu verimli iklimsel yapı asırlar önce keşfedilmiş ve zeytin ekimine önem verilmiştir. Milas ve çevresinde, antik dönemden beri yüksek kalitede yağ üreticiliği yapıldığı bilinir. Zeytinyağı üreticiliği asırlar boyunca sonraki kuşaklara aktarılmış ve zeytincilik bir kültüre dönüşmüştür. Güney Ege bölgesine özel bir cins olan memecik zeytininden, yetiştiği toprağın killi-kumlu, kireçli ve alüvyal yapısı sayesinde düşük asitli yağ elde edilir.