fbpx

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı ile İlgili Kapsamlı Bir Kılavuz

Yeni keşfedilen ve keşfedildiği gibi hızla hayatımıza giren bu büyüleyici bileşikleri büyüteç altına aldık ve nedir ne değildir kapsamlı bir yazı yazdık. İyi okumalar dileriz:)

Polifenoller, arı sütü, polen, çay, çikolata, fındık ve zeytin gibi süper gıdalarda bulunan bir tür biyoaktif bileşikler ve doğal kimyasal moleküllerdir. Bitkiyi zararlı yapılardan korumak ve metabolizmayı zinde tutmak için varlardır.


Hidroksitirozol, tirosol, oleuropein, oleacein ve oleocanthal gibi güçlü fenoller özellikle zeytin ağacında bol miktarda bulunmaktadır. Dolayısıyla yüksek kaliteli zeytinyağında da bulunmaktadır. En önemlisi de diğer gıdalara oranla zeytinyağındaki polifenollerin vücutta emilimi 50 kat daha fazladır.

Polifenol seviyesi 250 mg/kg ve üzeri olan zeytinyağları yüksek polifenollü olarak sınıflandırılmaktadır. Bu zeytinyağının canlı bir tadı, heyecan verici bir acılığı ve büyük bir antioksidan gücü vardır💚

AB Yönetmeliği 432/2012’ye göre, günde 20 gram yüksek polifenollü zeytinyağı içerek, kan lipidlerini oksidatif stresten koruyabilirsiniz. Bu sayede hücresel yaşlanmayı geciktirebilirsiniz🌱

Acılık, boğazda yanma ve meyvemsilik kaliteli ve kusursuz bir zeytinyağında aranan en önemli özelliklerdir. Acı yoğunluğu, zeytinin türüne, dönemine ve diğer faktörlere bağlıdır.

Bir zeytinyağı ne kadar çok polifenol içerirse duyusal profili de o kadar yoğun olur. Bazı polifenol çeşitleri farklı duyusal özelliklere sahiptir. Örneğin oleuropein dilinizin arkasında acı bir tat bırakır. Olecanthal ve olecein ise ağzınızda biberimsi, keskin bir yanma his verir.

Tabi ki bireylerin acılık ve yanmaya karşı farklı hassasiyetleri vardır. Her tatma deneyimi kişiye özeldir.

Polifenoller zeytinyağının tadını olumsuz yönde etkileyebilir. 1000 mg/kg ve üzeri çok yüksek polifenol seviyesine sahip zeytinyağları lezzet olarak dengesiz olabilir. Yoğun acılığı ile sizi rahatsız edebilir.

Ayrıca antioksidanlar çok yüksek miktarlarda zıt etkilere sahip olabilir. Bu noktada ‘’ne kadar çok, o kadar iyi’’ fikrini destekleyecek yeterli bilimsel veriye sahip değiliz. Yüksek konsantrasyonun faydadan çok yük olabileceği noktayı bilmiyoruz. Unutmayın mucize gıda yoktur. Aktif, dengeli bir yaşam tarzı ve beslenme diyeti vardır.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi tarafından 3 Ocak 2022’de yayınlanan bir araştırma ile zeytinyağı polifenollerinin beyin sağlığını koruduğu, hücresel yaşlanmayı geciktirdiği ve bilişsel bozukluklara karşı koruma sağladığı kanıtlandı. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli ölçüde koruma sağladığı yazıldı.

Amerika’da Alzheimer Hastalığı dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada yüksek polifenollü zeytinyağının bilişsel bozulmayı iyileştirdiği yazıldı. Yüksek polifenollü zeytinyağı tüketen hastaların, yalnızca sızma zeytinyağı ile beslenen ve yalnızca Akdeniz diyeti ile beslenen hastalara göre şaşırtıcı derecede daha iyi performans gösterdiği belirtildi.

Doğal gıdaların COVID-19 tedavisi üzerine yapılan bir araştırmada ise zeytinyağında bol bulunan Hidroksitirosol fenolünün bağışıklık sistemi için önemli ölçüde destekleyici bir rol oynadığı gözlemlendi.

3 Şubat 2021’de yayınlanan bir araştırma, yüksek polifenollü zeytinyağının tip 2 diyabetle ilişkili vasküler hastalık riskini azalta bileceğini keşfetti.

Birçok araştırmada zeytinyağı cinsinin önemli bir değişken olduğu ortaya çıktı. 50 ml yüksek polifenollü zeytinyağı kan damarlarının içinden geçtiğinde damarların genişleme yeteneğini geliştirdiği görüldü. Ancak rafine zeytinyağı tüketen hastaların kan damarlarında herhangi bir gelişme kaydedilmedi.

Zeytinyağının sağlığımıza olan faydaları sadece polifenoller ile sınırlı değildir. Örneğin Elenolide bileşiği natürel sızma zeytinyağında bol miktarda bulunan fenolik olmayan bir yapıdır. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır.

Bilim bize gösteriyorki yüksek polifenollü zeytinyağını günlük beslenmemize mutlaka dahil etmeliyiz. 5 kuşaklık bilgi ve emek birikimi ile ürettiğimiz Metebey zeytinyağı günlük enerji ve besin ihtiyacınız için nefis bir seçim olacağına inanıyoruz:)

Yüksek rakımlarda ve dağlık bölgelerde yetişen zeytin ağaçları daha yüksek miktarda polifenol üretme eğilimindedir. Şenköy’de zeytin ağaçlarımız deniz seviyesinden 320 metre yükseklikte ve sarp yamaçlardan göğe doğru yükselmektedir. Hasat zamanı sarp yamaçlardaki bu büyük ağaçların meyvesini toplamak bizi epeyce zorlasa da buna kesinlikle değdiğine gönlümüzden biliriz.

Daha az su ile yetişen zeytin ağaçları daha yüksek yoğunlukta polifenol üretir. Şenköy’de zeytin ağaçlarımız sadece yağmur sularıyla doğal olarak beslenir. Neyse ki şimdilik bölgemizdeki yağış miktarları zeytin ağaçlarımızı sağlıklı ve bol polifenollü tutmak için harika. Bunun için şükrediyoruz ve köyümüzün ekolojik dengesini bozmamak için çalışıyoruz.

Zeytini sıkma yöntemi polifenolleri etkileyen çok önemli bir süreçtir. Toplama yöntemi, sıkım süresi, sıcaklık, oksijen ve su varlığı gibi faktörler polifenolleri büyük ölçüde etkiler. Polifenollerin oluşumundan şişelenmesine kadarki tüm süreçte 5 kuşaklık bilgi birikimi ve modern teknoloji ile birlikte ilerliyoruz.

Zeytinyağını cilt ve saç sağlığımız için olan faydası Kleopatra zamanından beri bilinmektedir. A, D, E ve K vitaminleri cilt ve saçı besler, nemlendirir.

Zeytinyağında bulunan polifenoller, hücrelerimizi yenilediği ve hücre hasarına karşı savaştığı ve yaşlanmayı geciktirdiği bilimsel olarak bir çok kez kanıtlanmıştır. Polifenoller ezgama, dermatit, sedef hastalığı ve cilt iltihabı gibi bir çok hastalık için tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Zeytinyağının bu gücünden yararlanmak için elinize az miktarda Metebey Yüksek Polifenollü Zeytinyağı damlatarak, masaj yoluyla cildinizi besleyebilirsiniz. Saçınız için ise zeytinyağını daha bol miktarda kullanmanızı öneririz. Saç dibine Metebey ile masaj yaparak saçlarınızı besleyip, güçlendirebilirsiniz.

Akdeniz beslenme tarzında zeytinyağı en çok tüketilen besinlerden biridir. Bilimsel olarak kanıtlanmış yararları yanında enfes lezzeti ile damaklarımızı da şenlendirmektedir.

Artık biliyoruz ki her zeytinyağı aynı değildir. Soğuk ve sıcak yemeklerde farklı zeytinyağı kullanılmalıdır.

Yüksek polifenollü zeytinyağının soğuk press yöntemi ile elde edilmesinin nedeni, zeytinyağının aromasına katkıda bulunan fenolik bileşiklerin yüksek sıcaklıklara karşı duyarlı olmasıdır.

Pişirme sıcaklığı mis kokulu, yüksek polifenollü, kusursuz bir zeytinyağının bazı güzelliklerini öldürebilir. Zeytinyağında bol miktarda bulunan, sağlıklı bir enerji ve besin kaynağı olan oleik asit gibi yağ asitleri daha yüksek sıcaklıklarda yapısını korur.

Diğer bir yandan yapılan başka bir araştırmada sağlıklı bir yemek için yeterli polifenolün pişirme sırasında hayatta kaldığı gözlemlenmiştir.

Metebey Şenköy Zeytin Ormanları’nın aromasını optimum seviyede deneyimlemek için Metebey’i  salata ve soğuk yemeklerinizde kullanmanızı öneririz.

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre zeytinyağı en iyi, hava almayan küçük bir cam şişede ve yeni nesil kutu içi torba sistemlerinde korunmaktadır.

Taze sıkılmış filtresiz zeytinyağı gibisi yoktur ancak zeytinyağınızı hasat tarihinden çok sonra kullanacaksanız filtrelenmiş olmasına dikkat edin. Filtrelenmemiş zeytinyağı içindeki küçük hamur ve su parçacıkları zeytinyağınızın hızla bozulmasına sebep olur.

Zeytinyağınızı 18 C derecenin altında saklayın. Işık, oksijen ve nemden uzak tutun.

Daha fazla bilgi için lütfen bizi arayın. Sizinle tanışmak için çok heyecanlıyız.

Shopping Cart