fbpx

Milas Memecik Zeytinyağı Dünyaya Açılıyor

Geçen hafta Milas Kaymakamımız Sayın Eren Arslan’ın davetlisi olarak Milas’a gittik.

Size çok güzel haberlerimiz var!

Milas’ın Türk Patent Enstitüsü coğrafi işaretli Memecik zeytinyağı şimdi de AB’nin coğrafi işaret korumasına giriyor.

Hep söylediğimiz memecik zeytininin anavatanı Milas yöresi zeytinyağını, damak tadına düşkün zeytinyağıseverler zaten tanıyor. Duyusal özellikleri ile diğer türlerden ayrışan ve yetiştiği bölgenin iklimsel özellikleri ile de eşsiz bir değer olan milas zeytinyağı, coğrafi işaret ile koruma altında.

Milas zeytini sadece ülkemiz için değil, dünya genelinde de önemli bir konumda. Durum böyle olunca piyasada haksız rekabete yol açan, Milas adını kullanarak tüketicileri yanlış ürüne yönlendiren uygulamaların önüne geçilebilecek. Coğrafi işaret sayesinde tüketici, satın aldığı ürünün gerçekten Milas üretimi olduğunu teyit edebilecek.

AB’den coğrafi işaret almış ilk zeytinyağı

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO), Milas zeytinyağının AB’den coğrafi işaret almış ilk zeytinyağı olması için başvurusunu yaptı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’in ağzından;

“Türk Patent Enstitüsü’nden coğrafi işaret tescil belgesi almayı başarmıştık. Aldığımız coğrafi işaret, Milas zeytinyağının piyasadaki ekonomik değerini ve bilinirliğini bir anda arttırdı. Maddi değer artışının yanı ısıra Milas zeytinyağının bilinirliği, tanınırlığı sağlandı. Milas zeytinyağının ‘Milas’ adıyla taklit edilmesinin önlenmesi için koruma sağlandı. Şimdi ise Milas zeytinyağının koruma, bilinirlik, tanınırlık sınırlarını AB’ye taşımak üzere başvuruda bulunduk”

Metebey olarak, biz de Milas zeytinyağının hakettiği değere ulaşması için üstümüze düşeni yaparken, bu yolda yalnız olmadığımızı bize hissettirdiği ve Milas zeytinyağı üreticilerinin arkasında durdukları için Kaymakam Eren Arslan, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Milas İlçe Tarım Müdürü Eşref Arslan’a ayrıca teşekkür ediyoruz.

Şenköy’den sevgiler

Shopping Cart