fbpx

İyi Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Damak Tadınıza Uygun En İyi Zeytinyağı Nasıl Bulunur?

Zeytinyağı şarap ve kahve gibi bir çok çeşidi olan bir lezzettir. Bu kadar çeşit arasında damak tadınıza uygun en iyi zeytinyağını bir kaç basit adım ile bulabilirsiniz. Tabi ki öncelikle iyi bir zeytinyağının kaliteli ve saf olması gereklidir.

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Ne yazık ki zeytinyağı sektöründe sahtecilik çok fazla yapılmaktadır. Zeytinyağına daha ucuz bir yağ ekleyerek yüksek kar elde etmek gibi amaçlar ile insanlar aldatılmaktadır. Neyse ki bir kaç basit yöntem ile zeytinyağının saflığını herkes kolayca anlayabilir.

Saf zeytinyağının en önemli özelliklerinden biri +4 derece ve altında donmasıdır. Donmuş zeytinyağının çözünmesi kalitesini etkilemez, gönül rahatlığıyla tekrar kullanabilirsiniz.

Hakiki zeytinyağında 3 özellik aranır; meyvemsi aroma, boğazda yanma ve buruk bir acılık hissi..

Eviniz de siz de tadım yaparak ve bu tatlı deneyimi yaşayabilirsiniz. Küçük bir şarap bardağına bir miktar zeytinyağını koyun. Bir elinizle bardağı sarın diğer elinizle bardağın ağzını kapatın. Aromatik kokuları yakalamak için bardağı 1-2 dakika çalkalayarak ısıtın. Burnuza yaklaştırarak etrafa yaydığı taze meyvemsi aromatik kokuyu hissedin. Bu meyvemsi koku aslında zeytinin kendi kokusudur. Zeytin yetiştiği bölgeye, cinsine ve seneye göre farklı meyvelerin kokularını içinde barındırabilir. Badem, enginar, turunç, defne, çimen, portakal gibi kokuları alabilirsiniz.

Daha sonra bardaktan bir yudum zeytinyağını alarak ağzınızın içinde gezdirin. Ağzınızı kapatın, burnunuzdan nefes alarak zeytinyağının havayı emmesini sağlayın. Bu adımda zeytinin meyvemsi tadını net bir şekilde farkedebilirsiniz. Zeytinyağını yuttuğunuzda boğazınızda keskin bir acılık hissedeceksiniz. Bu bazı zeytinyağında hafif bazılarında ise güçlüdür. Ayrıca en önemli üçüncü özellik olan yakıcılığı da bu adım da farkedebilirsiniz.

Bu üç özelliği keşfettikten sonra ise damak tadınıza en uygun zeytinyağını bulabilirsiniz. Ülkemizde Kuzey Ege zeytinyağları hafif iken Güney Ege zeytinyağları daha aromatik ve güçlüdür. Zeytinyağı tek başına damak tadınız için bazen acı olabilir fakat ekşi maya ekmek ile birleşince enfes bir lezzet uyumu oluşturabilir.

Bu deneyimi arkadaşlarınızla eğlenceli bir akşam yemeği partisine çevirebilirsiniz. Zeytinyağının tadını en fazla hissedebileceğiniz haşlanmış patates, taze fasülye, ızgara et, salata gibi yemekleri az baharatlı olacak şekilde hazırlayın. Ve her bir yiyeceği farklı zeytinyağlarına banarak deneyin. Lezzetlerin nasıl etkileştiğine dikkat edin. Uyumlu bir karışım mı? Bir kontrast mı? Bir lezzet diğerini altüst ediyor mu, yoksa iyi dengeliyor mu? Eşleştirmeleri tamamlamak için bir kaç kadeh kırmızı şarap kullanabilirsiniz. Size şimdiden iyi eğlenceler dileriz. 

Şenköy’den sevgiler

Metebey’i daha yakından tanımak isterseniz;
https://www.metebey.com/urun/metebey-organik-sizma-zeytinyagi/

iyi zeytinyağı, iyi zeytinyağı, iyi zeytinyağı, iyi zeytinyağı, iyi zeytinyağı

Shopping Cart