fbpx

Yeni Nesil Sağlıklı Pişirme Tekniği: Sous Vide Pişirme

Son zamanlarda, vücut sağlığımız için alınması gereken besinler konusu farklı başlıklar halinde sık sık gündemimize geliyor. Fakat alınan besinlerden ziyade, vücut sağlığımız için önemli olan bir diğer nokta da besinlerin pişirme teknikleri. Sous vide pişirme tekniği, sağlıklı ve ilginç yeni nesil pişirme tekniklerinden biri.

Sous vide pişirme tekniği nedir?

Alışılagelmiş pişirme teknikleri ile sous vide tekniği arasında göze çarpan en önemli farkı kavrayabilmek adına, sous vide kelimesini inceleyelim. Sous vide, vakumlama anlamına gelen Fransız kökenli bir kelimedir. Bu teknik besinlerin pişirme aşaması öncesinde hazırlanması, havası aldırılmış bir şekilde vakum poşetine konulması ve son olarak kişinin belirlediği ısıda kontrollü şekilde besinlerin pişirilmesi aşamalarından oluşmaktadır.

Hem sağlıklı hem de leziz yemeklerin anahtarı: Sous vide

Bu teknik ile yapılan yemeklerin besin değeri diğer geleneksel pişirme tekniklerine göre daha yüksektir. Brokoli ve havuç gibi vitamin zengini olan sebzelerin sous vide yöntemiyle pişirildiğinde, diğer pişirme biçimlerine nazaran çok az besin değeri kaybına uğradığı yapılan araştırmalar ışığında ortaya çıkmıştır.

Bu teknikle pişirilen besinlerin, iç ve dış pişme süreleri vakumlama yöntemi sayesinde dengelendiği için,  ısı besinin tüm yüzeylerine aynı oranda dağılıp eşit hale geliyor. Isının eşit dağılması sayesinde, gıda çok daha iyi pişmekte, su ve vitamin kaybı azalmakta ve daha lezzetli olmaktadır. Ayrıca gıda pişirme fire oranı çok daha düşük hale gelmektedir. Sous vide ile özellikle et grubu gıdalarda inanılmaz lezzetler yaratılabilir. Et ürünlerinin yapılarında bulunan proteinlerin yapısının bozulması anlamına gelen denaturasyon, düşük ısılarda henüz yeni başladığı için Sous Vide pişirme yönteminde fazla yaşanmaz.  Ayrıca kansorejen tehlike içeren, etin dış yüzeyinin çok pişmesinden dolayı oluşan Maillard reaksiyonu oluşmaz.  Bu bakımdan da yine sous vide tekniği, diğer pişirme tekniklerine göre daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak Sous Vide yönteminde özellikle et ürünleri düşük ısılarda piştiği için, salmonella ve C.botullinum gibi bazı zararlı bakterilerin havasız ortamda hızla çoğaldığı bilinmektedir. Pişirdikten sonra eğer hemen servis edilmeyecekse gıda acilen buzdolabına kaldırılmalı ve soğutulmalıdır ki, zararlı bakterilerin oluşması engellensin.

Sağlıklı pişirme tekniği için, işte ihtiyacınız olanlar!

Bahsettiğimiz üzere sous vide tekniğinin başlıca ekipmanlarından biri vakum torbasıdır. Sous vide için en önemli ekipman olması sebebiyle, vakum torbanızın polietilen maddeden yapılmış olması önem arz etmektedir. Bu pişirme tekniği için ihtiyacınız olan diğer ekipmanlar ise: sous vide aleti ve  içi su dolu geniş bir kap. Sağlıklı ve leziz yemekler için ihtiyaç olan ekipmanlar sadece bu kadar! Fakat unutulmamalıdır ki her pişirme tekniğinde olduğu gibi bu teknikte de kullanılan ürünlerin kalitesi ve sağlıklı oluşu besinlerden alınan verimi ve keyfi de yükseltmektedir. Her pişirme tekniğinin olmazsa olmazı olan zeytinyağının: lezzeti, saflığı, ve kalitesi bu teknik ile pişen yemeklerin lezzetine doğrudan etki etmektedir. 

Sous vide ile hazırlayacağınız sağlıklı yemeklerinize, Metebey  ile son dokunuşu yaparak lezzetini daha da şenlendirebilirsiniz.

Aşağıda sizin için gıdaların sous vide ile önerilen pişirme sürelerini ve sıcaklıklarını gösteren bir tablo hazırladık. Bu tekniği denemek isteyen lezzet maceraperestlerine şimdiden afiyet olsun:)

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkten ChefStepS’ in hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=LuG7zrU-Uw0

Şenköy’den sevgiler 🙂

 

Shopping Cart