fbpx

Zeytin Yaprağı Çayı Nedir, Nasıl İçilir?

Metebey Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprağının gücü nereden geliyor hiç merak ettiniz mi? 

Son günlerde gittikçe popülerleşen zeytin yaprağı çayı aslında antik Mısır döneminde de çok popülerdi. Antik Mısırlılar zeytin yapraklarını ilaç olarak kullanıyor ve onları bir güç işareti olarak görüyordu. Ancak biz bu kadim bilgileri unutmuştuk. 

Zeytin ağacı yüzyıllardır her zaman insanoğlunun en yakın arkadaşı olmuştur. 

Zeytin yaprağında bulunan aktif bileşikler, diğer güçlü antioksidanlarla birlikte hidroksitirosol, oleuropein ve tirosoldür.  

Oleuropein aslında doğal bir böcek ilacıdır. Zeytin ağacı kendini bu şekilde zararlı canlılardan korur. Oleuropeinin insan vücudunu bakteri, virüs ve mantarın neden olduğu enfeksiyonlardan koruyabildiği ve bunlara karşı savaşabildiği gösterilmiştir.

Zeytin yaprağının başka bir bileşeni olan hidroksitirosolün, doğada bugüne kadar bulunan en güçlü antioksidanlar arasında olduğuna inanılıyor. Bu bileşen, yeşil çayda bulunan antioksidanların değerinden on kat daha güçlüdür. Zeytin yaprağında, kaliteli, taze natürel sızma zeytinyağlarında ve doğal işlenmiş sofralık zeytinlerde bol miktarda bulunur.

Zeytin yaprağında bulunan, oldukça güçlü ve etkili bir başka antioksidan tirosol ise, vücut hücrelerimizi oksidasyonun neden olduğu yaralanmalardan korumaya yardımcı olur. 

Zeytin yaprağı çayı içmenin vücudumuza olan önemli yararları;

 • Yüksek derecede antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sayede vücudumuzu virüs ve zararlı bakterilerden korur. 
 • Antienflamatuar özelliğe sahiptir. Vücudumuzda oluşan iltihapları kurutur.
 • Mantarların üreme sürecini durdurarak, yok eder.
 • Kolesterolü düşürebilir.
 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Arter damarları gevşeterek kan akışını artırmaya yardımcı olabilir.
 • Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirmesini destekler.
 • Kan şekeri seviyesini düşürebilir.
 • Erken yaşlanmayı önler.
 • Kronik yorgunluğu tedavi ederek enerji seviyelerini artırabilir.
 • Kas spazmlarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Bazı araştırmalar, zeytin ağacında bulunan antioksidanların karaciğer, meme ve prostat kanseri gibi tümör ve kanserler tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

Dikkat! Zeytin yaprağı çayı tansiyonunuzu düşürmede çok etkilidir. Düşük tansiyon ve düşük glikoz seviyesine sahipseniz bu çayı mutlaka bir doktor kontrolü altında içmelisiniz.

Mükemmel bir Metebey Zeytin Yaprağı Çayı nasıl yapılır?

Metebey Zeytin Yaprağı Çayı, yüksek polifenol ve antioksidan seviyesine sahip Memecik ve Delice cinsi zeytin ağaçlarından el ile toplanmış ve doğal yöntemlerle kurutulmuştur. Işık ve hava almayan kilitli poşetlerde saklanmaktadır. Metebey Zeytin Yaprağı Çayı’nı sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz. 

Öncelikle mutlaka içme suyu kullanın. Kaynar suyu direk olarak zeytin yapraklarının üzerine dökerseniz yapraktaki yararlı fitokimyasallar zarar görür. Bu yüzden suyu kaynattıktan sonra biraz soğumaya bırakın. İstediğiniz tat yoğunluğuna göre 20 adet zeytin yaprağını kaba koyun ve üzerine suyu dökün ve bekleyin. 10 dakika sonra çayınız hazır. Dilerseniz bal, limon, tarçın, gül yaprakları, portakal çiçeği, nane veya lavanta ile tatlandırabilirsiniz. Bu çayı kapalı bir kapta, buzdolabında 2 gün saklayabilirsiniz. 

Metebey Zeytin Yaprağı Çayı’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

www.metebey.com/magaza/zeytin-yapragi

Kişisel sağlık yolculuğunuzda sizi desteklemek bizim için en büyük keyiftir.

Şenköy’den sevgiler

Shopping Cart