fbpx

Zeytinyağı, Sağlık ve Polifenoller

Son günlerde güçlü bağışıklık sistemine sahip olmanın ve sağlıklı beslenmenin değerini fazlasıyla anladık. Ülkemizin dört bir yanı verimli topraklar ile doluyken tarım kültürümüzün ve endemik türlerimizin değerini bilemedik. Peki ya zeytinyağı? Polifenol

Bir çok ülkede kişi başı zeytinyağı tüketimi 12-14 kg iken zeytin cenneti olan ülkemizde ne yazık ki kişi başı yıllık tüketim 1.4 kg ile sınırlı kalıyor. Bugüne kadar zeytinyağı birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Her geçen gün insan sağlığına yeni bir etkisi keşfedilmekte, değeri daha da artmaktadır. Biz de bu yazımızda zeytinyağı ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalardan sizler için kısaca bahsedeceğiz.

Farklı nedenlere bağlı dış kaynaklı olanların yanı sıra, insan vücudunda metabolizma aktiviteleri sonucu sürekli üretilen, hücrelerimizin hasara uğramasına, hızlı yaşlanmasına ve dolayısıyla hastalanmamıza neden olan serbest radikalleri, enzimler ve antioksidanlar sayesinde azaltabiliriz..

Yapılan birçok araştırmada, özellikle Akdeniz ülkelerinde kronik hastalıklar ile antioksidan içerikli beslenme arasında ters bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Yani ne kadar fazla antioksidan içerikli beslenirsek, kronik hastalıklara yakalanma riskimiz o kadar azalır. Akdeniz beslenme tarzının önemli bir bileşeni olan zeytinyağı, bu çalışmalar sonucunda bilim insanlarının dikkatini fazlasıyla çekmiştir.

Peki zeytinyağının bu koruyucu  gücünün sırrı nereden geliyor?

Zeytin ağacına ölümsüzlük veren mucize;

– Polifenoller!

Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki zeytinyağı hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hiperlipidemi ve kanser gibi bazı hastalıkları engelleyici etkilere sahiptir. Bunu bileşimindeki oleuropein ve hidroksitirozol başta olmak üzere, antioksidan özellik gösteren fenolik bileşenler (polifenoller) sayesinde yapmaktadır. Bu polifenoller antioksidan özelliklerinin yanında antiviral, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve anti-kanserojen etkilere de sahiptir.

Zeytinyağındaki ana fenolik bileşiklerden olan hidroksitirozol ve oleuropein moleküllerinin yüksek antioksidan özelliği gösterdiği bilinmektedir. Zararlı serbest radikalleri vücudumuzdan temizleyen bu iki fenol bileşiğinin hidrojen peroksit, hipokloröz asit ve süperoksit gibi sağlığımız için zararlı oksidanları da süpürüp temizlediği yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Bilimsel araştırmalara göre zeytinyağının bu koruyucu gücünden yararlanabilmek için günde minimum 30 gr tüketilmesi gerekmekte. Tabii ki sadece zeytinyağı içerek kendimizi koruyamayız. Ancak doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile vücudumuzu hastalıklara karşı güçlendirebilir ve kendimizi koruyabiliriz. Eğer zeytinyağını şifa olarak kullanmak istiyorsak kesinlikle yüksek polifenol değerine sahip soğuk sıkım zeytinyağını tercih etmeliyiz.

Şenköy’ün dağlarından kendi ürettiğimiz mis kokulu yeşil hasat, yüksek polifenollü Metebey Organik Sızma Zeytinyağı’nı içebilir, salata, sos ve tüm yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Şenköy’den sevgiler…

P

Waterman E, Lockwood B. Active components and clinical applications of olive oil. Altern Med Rev. 2007;12(4):331-42.
Yang CS, Landau JM, Huang MT, et al. Inhibition of carcinogenesis by dietary polyphenolic compounds. Ann Rev Nutr. 2001;21(1):381-406.
Notarnicola M, Pisanti S, Tutino V, et al. Effects of olive oil polyphenols on fatty acid synthase gene expression and activity in human colorectal cancer cells. Genes Nutr. 2011;6(1):63-9.
Psaltopoulou T, Kosti RI, Haidopoulos D, et al. Olive oil intake is inversely related to cancer prevalence: a systematic review and a meta-analysis of 13,800 patients and 23,340 controls in 19 observational studies. Lipids Health Dis. 2011;10(1):127.
Garcia-Segovia P, Sanchez-Villegas A, Doreste J, et al. Olive oil consumption and risk of breast cancer in the Canary Islands: a population-based case-control study. Public Health Nutr. 2006;9(1A):163-7.
Escrich E, Solanas M, Moral R, et al. Modulatory effects and molecular mechanisms of olive oil and other dietary lipids in breast cancer. Curr Pharm Des. 2011;17(8):813-30.
Konuralp Tıp Dergisi 2013;5(1):60-68
Soriquer F, Almaraz MC, Ruiz-de-Adana MS, et al. Incidence of obesity is lower in persons who consume olive oil. Eur J Clin Nutr. 2009;63(11):1371-4.
Farnetti S, Malandrino N, Luciani D, et al. Food fried in extra-virgin olive oil improves postprandial insulin response in obese, insulin-resistant women. J Med Food. 2011;14(3):316-21.
Colomer R, Menendez JA. Mediterranean diet, olive oil and cancer. Clin Transl Oncol. 2006;8(1):15-21.

yüksek polifenollü zeytinyağı, yüksek polifenollü zeytinyağı, yüksek polifenollü zeytinyağı, yüksek polifenollü zeytinyağı

Shopping Cart