fbpx

Zeytinyağı ve Yemek Eşleştirme Rehberi

Soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağları (EVOO) kendine has birçok çeşitli tat ve aromalara sahiptir. Bu da her yemeği lezzet şölenine getirmek isteyen gurmelerin dikkatini fazlasıyla çekmiştir. Yurtdışında birçok restoranın zeytinyağı menüleri oluşmaya başladı bile!

Zeytinyağı eşleştirme de tıpkı şarap ve yemek eşleştirmeye benzer. Birincil aromalardan herhangi birine destek vermeden aromaların birbirini tamamlamasını isteyebilir ve bazen de zıt tatların o iç gıdıklayıcı uyumunu hissetmek istersiniz.

Zeytinyağı tatlarına göre temelde hafif, orta ve kuvvetli olmak üzere üçe ayrılır.

Hafif Gövdeli, Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağlar

Pürüzsüz ve yumuşak tatta olup, çiçek notaları ile vurgulanmış yeşil muz ve taze çimen notalarını damağınızda hissedersiniz. Hafif bitterimsi bir acı ile boğazda zarifçe bir kapanış yapar.  En iyi balık, pesto sos, kızarmış yumurta ve hafif lezzete sahip salata yeşillikleri gibi yiyecekler ile eşleştirilir. Ayrıca yemek pişirmek için de harika bir seçimdir.

Orta Gövdeli, Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağlar

Hoş bir acı tat ve keskinlik ile enginar ve fındık notalarını içerirler. Bu zeytinyağları en iyi sebze, makarna, ızgara tavuk gibi beyaz et, balık yemekleri veya sote ve kuzu incik gibi yavaş kavrulmuş et yemekleri ile eşleştirilir. Ekmek banmak için de harika bir seçimdir.

Kuvvetli Gövdeli, Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağlar

Son derece cesur, meyvemsi aromatik ve iddialı bir lezzete sahiplerdir. Taze çimen, baharat ve enginar notalarını yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz. Bu tür zeytinyağları en iyi acı yeşillikler, baharatlı yemekler, makarna sosları, çorbalar, güveçler, ızgara etler, kızartmalar, yıllanmış peynirler ve kırmızı etlerle eşleştirilir. Kızarmış ekmek ve fırında patates için de enfes bir seçimdir.

Zeytinyağı ve yemek eşleştirme, lezzet maceraperestleri için büyüleyici bir sanattır. Keşif, yaratma ve deneme. Her tarif, zeytinyağının fark yaratan, canlı ve güçlü kişiliği ile iz bırakan unsur olarak öne çıktığı bir sanat eseridir. Çok yönlülüğü büyünün gerçekleşmesini sağlar. Her defasında tuhaf özünü koruyarak farklı şekillerde yepyeni bir tat olarak hayat bulur.

Seçtiğiniz zeytinyağının tadının ve lezzetinin, hazırladığınız yemek türüne uygun olduğundan emin olun. Daha sonra ne tür bir tat elde etmek istediğinize karar verin; tamamlayıcı mı, yoksa zıt mı? Birincil lezzetlerin üstüne çıkmayan aksine bunları harmanlayan tamamlayıcı lezzetler oluşturun. Hafif ve orta zeytinyağları ile yumuşak lezzette olan yiyecekleri ve doyurucu-baskın yiyecekleri tamamlamak için daha kuvvetli zeytinyağlarını seçebilirsiniz. Veya zeytinyağının acı ve meyvemsi tadını daha da ortaya çıkaran birbirine zıt lezzetler de elde edebilirsiniz. Böylece yemeğinize daha fazla zenginlik ve karmaşıklık katmış olursunuz.


Bunları yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri zeytinyağının aroma ve tadını korumaktır. Yüksek sıcaklıklarda soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağının tat ve aroması kaybolur. Bu yüzden zeytinyağını, yemeğimiz servis edildikten sonra tamamlayıcı sos olarak kullanmalıyız. Ayrıca zeytin cinsini ve üretim yöntemini bildiğiniz güvenilir üreticiden temin ettiğiniz kaliteli bir soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağı kullanırsanız bu deneyim sizin için daha da keyifli bir hale gelecektir.
 
Yemeklerinizi Metebey ile eşleştirme deneyimini yaşamak için online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 
Şenköy’den sevgiler 🙂
 
zeytinyağı ve yemek eşleştirme, zeytinyağı ve yemek eşleştirme, zeytinyağı ve yemek eşleştirme

Shopping Cart